+381 3343 311
+381 60 8579 825
Pon-Pet 8:00 - 16:00h

Šta je to palijativno zbrinjavanje?

Palijativno zbrinjavanje je aktivna i svebuhvatna briga o pacijentima koji boluju od teških i neizlečivih bolesti, što podrazumeva kontrolu simptoma njihovih bolesti kao i psihološku, socijalnu i duhovnu podršku pacijentima i njihovim porodicama. Palijativno zbrinjavanje obezbeđuje najbolji mogući kvalitet života u poslednjim fazama pacijentove bolesti. Timovi za palijativno zbrinjavanje se sastoje od profesionalaca poput doktora, med. sestara, socijalnih radnika, psihologa, duhovnika i obučenih volontera.

Šta je to hospis?

Hospis je ustanova specijalizovana za usluge palijativnog zbrinjavanja koja obezbeđuje najbolju moguću brigu u skladu sa konceptom palijativnog zbrinjavanja. Hospis zbrinjavanje ne podrazumeva obavezno zbrinjavanje u samoj zgradi hospisa već podrazumeva način na koji se vodi briga o ovim pacijentima nezavisno od toga da li se nalaze kod kuće, u bolnici, staračkom domu ili ustacionarnoj jedinici. Hospisi nisu azilne ustanove. Pacijenti u hospisima borave najčešće 10 do 14 dana. Najčešći razlozi za prijem pacijenata su: postizanje najbolje medicinske kontrole teških simptoma bolesti poput bola, mučnine, problema sa disanjem itd. ,pružanje nege kraja života, psiho-socijalne i duhovne podrške i mogućnosti da porodica predahne. Uzevši u obzir prirodu bolesti pacijenata koje hospis zbrinjava, dešava se da izvestan broj pacijenata u ovim ustanovama i premine.

Koliko koštaju usluge BELhospice centra?

Sve usluge koje BELhospice pruža potpuno su besplatne! Ovo je u skladu sa osnovnim principima hospisa/palijativnog zbrinjavanja.

Kako vam BELhospice može pomoći?

BELhospice tim (lekar, medicinska sestra i socijalni radnik) posećuje pacijente u njihovim kućama I nakon uvida u istoriju bolesti , pregleda pacijenta i procene socijalnog statusa predlaže plan daljeg zbrinjavanja, predlaže terapiju za kontrolu bola i drugih simptoma bolesti kao i adekvatnu negu (pisani izveštaj izabranom lekaru). Članovi tima u skladu sa potrebama i željama pacijenta i porodice nastavljaju kontinuirano medicinsko zbrinjavanje uz psiho-socijalno-duhovnu podršku do kraja života pacijenta i u periodu žalosti. Po potrebi uključuju i druge članove tima: psihologa, duhovnika i volontere.

Kako pacijenti mogu zatražiti pomoć?

Najčešći razlozi za prijem pacijenata su – postizanje najbolje medicinske kontrole simptoma bolesti poput bola, mučnine, problema sa disanjem itd, pružanje nege na kraju života kao i psiho-socijalne i duhovne podrške.

Pacijente koji imaju potrebu za palijativnim zbrinjavanjem BEL hospice centra, mogu da upute lekari i drugi zdravstveni profesionalci i njihovi saradnici sa svih nivoa zdravstvene zaštite, kao i profesionalc  iz ustanova socijalne zaštite ili udruženja pacijenata.

Pacijenti i njihove porodice mogu se i direktno obratiti našem centru : telefonski kontakt 011 33 43 311; e-mail adresa office@belhospice.org ili lično, dolaskom u naše prostorije uz prethodno najavljivanje posete.

Da li BELhospice pruža pomoć i pacijentima sa ne-malignim bolestima u završnoj fazi?

Za odrasle korisnike BELhospice pruža usluge samo onkološim pacijentima.

Za decu i mlade BELhospice pruža usluge za sve životno-ograničavajuće dijagnoze.

Može li lekar iz BELhospice centra da propiše terapiju?

Lekar iz BELhospice-a može samo da da pisanu preporuku terapije bola i drugih simptoma bolesti kao sugestiju ili konsultaciju izabranom lekaru ili specijalisti-konsultantu.

Može li BELhospice da pruža finansijsku podršku?

Donacije koje BELhospice dobije koriste se kako bi sve usluge bile besplatne za pacijente i nije u mogućnosti da pacijentima i njihovim porodicama pruži finansijsku podršku.

Da li BELhospice ima svoju zgradu ili bolničke krevete za svoje pacijente?

BELhospice još uvek nema mogućnosti za stacionarni smeštaj pacijenata.

Da li pacijenti moraju da dolaze u prostorije BELhospice centra, ili timovi BELhospice centra mogu da posećuju pacijente na njihovim lokacijama?

Pokretni pacijenti mogu da dođu u prostorije BELhispice centra radi konsultacije i pregleda, uz prethodno zakazivanje na telefon 011 33 43 311 (8h – 16h radnim danima). Kada je to potrebno timovi BELhospice centra uz prethodni dogovor posećuju pacijente u njihovim domovima na teritoriji grada Beograda

Da li palijativna medicina spada u oblast alternativne medicine?

Ne. Palijativno zbrinjavanje se zasniva na čvrsto utemeljenim dokazima savremene medicinske nauke i ne pripada alternativnoj medicini.