+381 3343 311
+381 60 8579 825
Pon-Pet 8:00 - 16:00h

Hospis dnevni centar

Hospis Dnevni centri su kreirani da pruže podršku pacijentima koji se nalaze u potrebi za palijativnim zbrinjavanjem, a kod kojih je funkcionalnost u pogledu pokretljivosti očuvana.

Usluge dnevnog centra su za pacijente potpuno besplatne i dostupne su svima koji imaju preko 18 godina. U usluge dnevnog centra spadaju:

– psihosocijalna podrška i razgovor sa socijalnim radnikom

– radna i okupaciona terapija

– davanje saveta u vezi sa planom zdravstvene nege

– fizioterapija

– duhovna podrška bez obzira na religijsku pripadnost

– usluge negovateljice u vidu higijenskog tretmana pranja kose i kupanja

Cilj usluge je poboljšanje dobrobiti pacijenata obolelih od raka, poboljšanje kvaliteta života, smanjenje socijalne izolacije i očuvanje dostojanstva.

Naš tim čine: socijalni radnici, psiholog, negovateljice, medicinske sestra, a po potrebi i lekar. Teško pokretnim i polupokretnim korisnicima obezbeđujemo besplatan prevoz i obrok ukoliko borave duže od četiri sata u prostorijama dnevnog centra.

Usluge hospis dnevnog centra je prva ovakva usluga u Srbiji.

Aktivnosti u dnevnom centru su prilagođene vašim željama, interesovanjima i potrebama, bilo da se radi o savetima za terapiju simptoma bolesti, fizikalnoj terarapiji ili aktivnosti koje uključuju muzikoterapiju, socioterapiju, radno okupacionu terapiju, radionice slikanja, pisanja čime se stimuliše kreativnost i stvaranje koje povoljno utiču na emocionalno stanje pacijenata.

U dnevnom centru imate prilike da se sretnete sa drugim korisnicima koji su u sličnoj situaciji kao i vi, u sigurnom i podržavajućem okruženju. Ova razmena iskustava je veoma značajna, kao i osećaj da niste sami u svojoj bolesti, pomaže vam da se lakše nosite sa bolešću i teretom koje ona nosi.

Kroz planirane aktivnosti socijalnog radnika, a u dogovoru sa medicinskim delom tima, naši korisnici imaju priliku da posete muzeje, prisustvuju organizovanim izletima u prirodu što ih izmešta iz svakodnevnice bolesti i pomera fokus da žive punim plućima u okviru granica koje im nameće njihova bolest.

Pored brige o zdravstvenom stanju, bitan aspekt je i briga o očuvanju socijalnog i duhovnog stanja koje je važan aspekt palijativnog zbrinjavanja.

Važan aspekt rada dnevnog centra zasniva se na pružanju adekvatne psihoscijalne podrške porodicama obolelih članova.

Neretko se dešava da se članovi obolelog pacijenta teže nose sa bolešću nego sam pacijent, čime se umanjuje njihova funkcionalnost i adekvatno učešće u pacijentovom životu.

Kroz individualne razgovore, a često i kroz porodične sastanke naš psihosocijalni tim pomaže svim članovima u procesu prihvatanja bolesti, pomaže oko reorganizacije porodičnog života i paravljenja prioriteta i strukture dana.

Ovaj vid podrške je izuzetno značajan, jer prihvatanjem bolesti, relaksira se ceo porodični sistem i prave nove funkcionalne strategije za svakodevnicu.

Značajno je naglasiti da članovi porodice koji direktno brinu o pacijentu imaju priliku da predahnu i odmore tokm njihovog boravka u dnevnom centru i na taj način nastave da pružaju kvalitetniju podršku i negu u kućnim uslovima.

Iskustvo pokazuje da pacijenti koji koriste usluge dnevnog centra preuzimaju nove hobije i interesovanja, postaju pozitivniji u svojim pogledima, i kao posledica toga imaju manje izražene simptome bolesti.

Pacijenti i članovi porodice mogu da se obrate BELhospice-u za pomoć u Dnevnom centru putem telefona: +381 11 33 43 311; na e-mail adresu: office@belhospice.org ili da posete BELhospice centar uz prethodno zakazan sastanak.